Mama, kde je náš domov?

Autor: Alica Biela | 12.9.2011 o 19:13 | Karma článku: 16,30 | Prečítané:  2912x

Sedemtýždňový pobyt na Slovensku dal znovu zabrať mojim koreňom. Tešila som sa na cestu veľmi a okrem batožiny som zbalila aj svoje korene. Celá som sa chcela akoby presadiť do jedného malého kvetináča, na Slovensku z neho vyskočiť a na pár týždňov znovu zakoreniť  v rodnej zemi.

Nedalo sa. Pretrhnuté korene zaboleli. Ťažko sa predierali pomedzi ostré kamene nepríjemností v pôde. Akoby ich do nej naschváľ niekto sypal. Poďme ho teda rýchle s koreňmi späť do kvetináča s výživnejšou a príjemnejšou pôdou. A korene, kvetináčom chránené, len tak položiť na slovenskú zem. Nech sa môj kvet medzi inými kvetmi poteší aspoň zo slnka a dažďa.

A kvet sa tešil. Čím ďalej, tým viac. Až prešlo sedem týždňov. Ako roky v rozprávke. Kvet v kvetináči bolo treba pripraviť na cestu, zdvihnúť zo zeme. Hm, ako prikovaný... Korene, pokropené slanými slzami, znovu zaprašťali, zaboleli.

„Mama, kde je náš domov?“ pýta sa ma Vilma pred pristátím vo Vancouvri. Jej otázka ma zarazila. Veď Vilma má iba deväť rokov; v Kanade sa narodila. Tu má svoju izbu, hračky, školu, spolužiakov a tata. Doteraz sa cítila doma tu.

„Neviem“.

Taká je pravda. Len som netušila, že ten problém zostáva vo mne stále nevyriešený. Je mi ľúto, že semienko tohto problému možno našlo cestu aj do malej detskej duše.

A vás sa chcem spýtať: “Čo ste to do tej vašej zeme primiešali, že sa z nej tak ťažko odchádza?“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Klasická nedeľa kedysi: Kostol, obed, futbal. Boli to zlaté časy

Bratislava bola o polovicu menšia, ale na futbal chodilo desaťkrát viac ľudí.

ŽENA

Táňa Pauhofová: Robiť film na Slovensku je samovražda pre ego

Úspešná herečka momentálne hviezdi v kinách.

RECENZIA

Bol to stratený čas alebo je Sherlock stále geniálnym seriálom?

Ako dopadol posledný diel seriálu.


Už ste čítali?