Evergreeny

Autor: Alica Biela | 10.1.2012 o 6:31 | Karma článku: 16,17 | Prečítané:  1382x

Potešili nás počas Vianoc, ale treba sa s nimi rozlúčiť. Človeku je clivo pri pohľade na pohodené, odstrojené vianočné stromčeky pred domami. Je toto naozaj koniec evergreenov?

 

Väčšinu stromčekov v Kanade majitelia našťastie odvážajú na miesta, ktoré sú akýmisi vianočnými pohrebiskami. Tam stromčeky zošrotujú a materiál z nich použijú na úpravu chodníkov v parkoch. Ani trieska nevyjde nazmar.

Majiteľ stromčeka za túto prácu zaplatí donation (dobrovoľný príspevok) dobrovoľníkom, ktorí stromčeky šrotujú (požiarnici, školy, farnosti a iné organizácie). Výťažok sa používa na rôzne charitatívne účely, vopred oznámené v novinách. Každý si teda môže vybrať, na akú charitu týmto spôsobom prispeje. A znovu – ani cent nevyjde nazmar.

Tento rok ma zaujala špeciálne jedna stromčeková akcia. V miestnych novinách stálo iba pár riadkov. Výbor rodičov jednej školy zorganizoval šrotovanie stromčekov o týždeň skôr ako iné skupiny, teda hneď po Novom roku. V tomto prípade výťažok bol určený rodine žiaka ich školy. O dieťati bolo napísané iba toľko, že zomiera. O rodičoch bolo napísané toľko, že s dieťaťom chcú obaja stráviť čo najviac jeho posledných chvíľ; preto dočasne prestali chodiť do práce. Verím, že po tomto krátkom ozname, mnohí ľudia prišli so stromčekmi práve sem. Verím, že iní rodine prispeli aj bez protislužby.

A verím, že najmä pre rodičov umierajúceho dieťaťa bude vianočný stromček naozaj evergreenom ľudskosti v tom lepšom význame. Ani jeden dobrý skutok nazmar.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?