Mama, čo je to komunizmus?

Autor: Alica Biela | 7.3.2012 o 20:40 | (upravené 7.3.2012 o 21:34) Karma článku: 11,99 | Prečítané:  1371x

Občas u nás doma padne slovo komunizmus, a keďže ho deti v škole zatiaľ ešte nepočuli a nikde sa s ním nestretli, pýtajú sa naň ako na všetko neznáme. Ako sa tak snažím vysvetľovať, zisťujem, že je to dosť problém. Deti skôr chápu existenciu neviditeľného Boha ako nejakú teóriu, ktorá Boha popiera.

 

No dobre, sú to len deti a rozumejú hlavne tomu, čo je doma na dennom poriadku. Ale prečo potom teórii a hlavne praxi komunizmu nerozumejú dospelí? Myslím dospelí, ktorí sa napríklad narodili tu, v Kanade? Prečo si pri rozprávaní o komunizme nepovzdychnú, že to je to, čo im chýba a v čom by sa im žilo lepšie?

Možno si myslíte, že tunajším ľuďom je ľahostajné ako sa žije na Ukrajine, v Maďarsku či na Slovensku. Oni pritom veľmi podrobne sledujú udalosti a do tých krajín cestujú.

Jeden z mojich šoférov dobrovoľníkov napríklad pred piatimi rokmi učil na Ukrajine angličtinu podnikateľov. Angličtina sa najlepšie naučí tak, že žiak veľa rozpráva. O hocičom – o živote, o rodine, o práci, o priateľoch. Lenže jeho žiaci dlho nechceli nič povedať. Nechápavo naňho pozerali nie preto, že by vôbec nerozumeli, ale preto, že sa báli. Ešte stále sa báli...

Včera som sa po lekároch prevážala s priateľkou Felicity a jej manželom. Vedeli, že o rakovine sa rozprávať nechcem, tak mi dávali otázky o spoločenskom zriadení, v ktorom som sa narodila a dlho žila. Politickú situáciu u nás sledovali v roku 1968 v médiách. Poznali meno Palach i Dubček. O tej dobe vedeli možno viac ako ja, lebo ja som vtedy bola malá a školské učivo bolo nudné. O Nežnej revolúcii, ktorej organizáciu a vlastný priebeh považujem za špeciál, som mohla rozprávať aj z vlastnej skúsenosti. Mnohé som vedela i o živote pred revolúciou, a to bolo pre nich najneuveriteľnejšie. Ale to vy už všetko dobre viete. Felicity a Steve tieto veci nepočuli iba odo mňa. Nás prisťahovalcov je tu veľa, z rôznych krajín. Niektorí zutekali z domu v tých najhorších časoch. Mnohí ešte stále „utekajú“ alebo aspoň o úteku snívajú (aj keď nie priamo z dôvodov politických). Akoby ovocie ešte stále dozrievalo.

Nie som dobrá reklama na komunizmus, za ktorým na Slovensku niektorí vyplakávajú. Myslím si, že už dávno by sa vám bolo žilo lepšie, keby sa tam komunizmus vôbec nebol pristavil. Komunizmus nie je synonymom blahobytu, ale synonymom strachu, ktorý ľuďom zväzuje ruky.

Cez víkend prajem Slovensku múdru voľbu!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Klasická nedeľa kedysi: Kostol, obed, futbal. Boli to zlaté časy

Bratislava bola o polovicu menšia, ale na futbal chodilo desaťkrát viac ľudí.

ŽENA

Táňa Pauhofová: Robiť film na Slovensku je samovražda pre ego

Úspešná herečka momentálne hviezdi v kinách.

RECENZIA

Bol to stratený čas alebo je Sherlock stále geniálnym seriálom?

Ako dopadol posledný diel seriálu.


Už ste čítali?