Evergreeny

Autor: Alica Biela | 10.1.2012 o 6:31 | Karma článku: 16,17 | Prečítané:  1397x

Potešili nás počas Vianoc, ale treba sa s nimi rozlúčiť. Človeku je clivo pri pohľade na pohodené, odstrojené vianočné stromčeky pred domami. Je toto naozaj koniec evergreenov?

 

Väčšinu stromčekov v Kanade majitelia našťastie odvážajú na miesta, ktoré sú akýmisi vianočnými pohrebiskami. Tam stromčeky zošrotujú a materiál z nich použijú na úpravu chodníkov v parkoch. Ani trieska nevyjde nazmar.

Majiteľ stromčeka za túto prácu zaplatí donation (dobrovoľný príspevok) dobrovoľníkom, ktorí stromčeky šrotujú (požiarnici, školy, farnosti a iné organizácie). Výťažok sa používa na rôzne charitatívne účely, vopred oznámené v novinách. Každý si teda môže vybrať, na akú charitu týmto spôsobom prispeje. A znovu – ani cent nevyjde nazmar.

Tento rok ma zaujala špeciálne jedna stromčeková akcia. V miestnych novinách stálo iba pár riadkov. Výbor rodičov jednej školy zorganizoval šrotovanie stromčekov o týždeň skôr ako iné skupiny, teda hneď po Novom roku. V tomto prípade výťažok bol určený rodine žiaka ich školy. O dieťati bolo napísané iba toľko, že zomiera. O rodičoch bolo napísané toľko, že s dieťaťom chcú obaja stráviť čo najviac jeho posledných chvíľ; preto dočasne prestali chodiť do práce. Verím, že po tomto krátkom ozname, mnohí ľudia prišli so stromčekmi práve sem. Verím, že iní rodine prispeli aj bez protislužby.

A verím, že najmä pre rodičov umierajúceho dieťaťa bude vianočný stromček naozaj evergreenom ľudskosti v tom lepšom význame. Ani jeden dobrý skutok nazmar.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?