Vianoce doma

Autor: Alica Biela | 20.12.2012 o 21:24 | Karma článku: 16,36 | Prečítané:  1820x

Preletela mi hlavou otázka mojej Vilmy, stará asi tak jeden mesiac: “Kde budeme na vianoce?” Otázka ma prekvapila. Vždy sme zatiaľ boli doma a iba raz, pred šiestimi rokmi, na Slovensku. A to je tiež doma. Asi som zasa pred deťmi nahlas snívala o miestach, ktoré by som chcela navštíviť. Mám veľmi túlavé topánky, aj keď sú samá diera.

Budeme doma. Kam by sme šli? Keby sa dalo, zašli by sme k babke na Slovensko, ale nedá sa.” Vianoce na Slovensku sú pre mňa naozaj krajšie ako v Kanade. K sviatočnej atmosfére prispievajú veľmi tradície, prítomnosť veľkej rodiny a priateľov. Ale už som sa naučila, že človek nemôže celý život nariekať za tým, čo nemôže mať. Nie je to k ničomu dobré. Som spokojná s tým, čo mám – nový domov, novú rodinu. Aj zopár nových priateľov.

To je dobre, že budeme doma. Chcem byť na vianoce doma,” pridala sa aj Rebeka. Nesmierne ma potešilo, že sú doma spokojné, že im dokážeme k tomu vytvoriť podmienky.

Viem, že by to mohlo byť hlavne kvôli vianočným darčekom, na ktoré sa veľmi tešia. Rady by pristihli aj Ježiška, už len polotajomného. Dopĺňajú moje vlastné odpovede tými svojimi – budú medovníky, fazuľa, šalát, ryba a BUDEME SA SPOLU HRAŤ.

Nemusím si robiť teda veľké starosti s vianočným programom. Ak nám počasie dopraje, ešte ich chcem všetkých vytiahnuť na nemecký vianočný trh do downtownu, okúsiť trochu európskej atmosféry. Počas sviatkov plánujem zájsť na jednu slávnostnú omšu do katedrály tiež v downtowne. Omša bude zároveň aj vianočným koncertom, pretože tam je hudba na lepšej úrovni ako v bežných kostoloch. To sú akcie, na akých sme cez vianoce ešte neboli.

Potom si už vyzujem tie moje túlavé topánky a tichúčko si sadnem k rodinnému krbu. Minulé vianoce sme boli tak rozbehaní po príjemných návštevách a podujatiach, že keď sme konečne na Silvestra osireli, nevedeli sme túto rodinnú “samotu” správne spracovať. Tieto sviatky tomu musíme predísť.

Tešíme sa na sánkovačku, nádejne čo najbližšie k domu, kde sneh býva zriedka. Na spoločné raňajky, ktoré bude iste pripravovať ranostajka Vilma. Na premúdre debaty o všetkom možnom pri kuchynskom stole. Na spoločenské hry, ktoré deti vyberú. Na Christmas Carol od Dickensa, Sváka Ragana i na Babičku s Libušou Šafránkovou. Na to, že možno niekto zaklope na dvere, a pridá sa k nám.

Tak si tieto vianoce doprajeme viac ako inokedy. Stačí zastaviť čas, a naozaj vnímať človeka vedľa seba ako najvzácnejšieho hosťa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?